aleksandarmn logo
Preko 80 % ljudi u zrelom dobu se suočava sa problemom akutnog bola u donjem delu leđa. Problem bola u leđima spada među najčešće razloge zbog kojih se traži medicinska pomoć, sto nije neobično s obzirom na funkciju lumbalnog dela kičme: obezbeđivanje pokretljivosti tog dela tela, stabilizacija pršljenova pri pokretima i opterećenju, nošenje tereta, amortizacija delovanja sile zemljine teže. Značajan je u smislu medicinskog tretmana, pacijentove smanjene radne sposobnosti kao i mogućnosti da obavlja uobičajene aktivnosti.
Lumbalni sindrom je skup oboljenja i poremećaja koji izazivaju bol u lumbalnom i lumbosakralnom delu i može se širiti duž jedne, ređe duž obe noge.
Rizik nastanka bola u leđima dovodi se u vezu sa više faktora: starosno doba – obično bol u krstima počinje između 25. i 45. godine života ( normalni proces starenja muskuloskeletnog sistema) ; zanimanje – zanimanja koja zahtevaju mnogo sedenja predstavljaju veći rizik za razvoj oštećenja diskova između pršljenova i pojave bola u leđima, – teški manuelni poslovi koji uključuju dizanje tereta, – zanimanja koja uključuju vibracije (vožnja automobila); držanje tela – nepravilno držanje tela može imati anatomske i funkcionalne uzroke ; visina i težina – kod viših osoba veća je incidenca bola u leđima nego kod nižih osoba – težina je takođe bitan faktor, gojaznost povećava rizik nastanka bola u leđima; trudnoća – najmanje 50% trudnica ima problema sa bolom u leđima.
Lumbalni deo kičme obuhvata pršljenove od L1 do L5, koji se nalaze između grudnih (T1-T2) i sakralnih. Lumbalni pršljenovi se nazivaju još i slabinskim. Po dužini, lumbalni deo je najduži deo kičmene moždine.
Najčešći oblici lumbalnog sindroma su KOMPRESIVNA RADIKULOPATIJA (LUMBOISHIALGIA) čiji je najčešći uzrok – hernija intervertebralnog diska, kada se bol širi duž noge, prema stopalu ili nožnim prstima, – karakteristične su utrnutost i parestezija uz smanjenu sposobnost podizanja ispružene noge; i NESPECIFIČNI, JEDNOSTAVNI BOL U LEĐIMA (LUMBALGIA ), gde se simptomi javljaju uglavnom u lumbosakralnom području, bez znakova oštećenja nervnih korenova ili ozbiljnijih oboljenja, – uzrok bola je obično biomehanički pošto je kičma kompleksan sistem izložen stalnom, velikom statičkom i dinamičkom opterećenju (nagli pokret, podizanje tereta)
Ono što je u lečenju najbitnije je svakako kineziterapija – vežbe za donji deo leđa, čiji se intenzitet postepeno povećava se preporučuju, jer pomažu u poboljšanju funkcionalnog kapaciteta misića. To su vežbe koje povećavaju mišićnu snagu ledja, trupa i donjih ekstremiteta i opštu kondiciju i imaju dobar efekat na bol u donjem delu leđa.
Program vežbi u vezi problema sa donjim delom leđa obuhvata edukaciju pacijenta o prirodi oboljenja, principima vežbi i držanja tela, posebno primenjenih u aktivnostima svakodnevnog života.
2. Sedite sa ispruženim nogama. Rastegnite sredinu Thera Band trake oko obe noge. Zgrabite oba kraja trake sa rukama na grudima. Povlačite se unazad protezući se.
3. Stanite sa jednim krajem trake pričvršćenim pod stopalom. Uhvatite drugi kraj Thera Band trake u struku. Savijte trup dalje od trake, lakat držite ravno. Zadržite se i polako se vratite.
4. Lezite na stomak. Thera Band Mini loptu stavite između gležnjeva. Podignite noge prema gore bez hiperekstenzije leđa. Zadržite se i polako se vratite.
5. Za ciljano oslobadjanje napetosti u mišićima donjeg dela leđa možete koristiti i Thera Band Roler masažer.
Pri izvođenju ovih vežbi za pružanje veće udobnosti preporuka je korišćenje Biofreeze gel-a, roll on-a ili spreja koji se i kao efikasan analgetik koristi kod bolova u leđima i mišićima. Potpuno je prirodni preparat koji sadrzi Ilex, mentol i esencijalna ulja – lavandu, pomorandžu i limun. Pomaže u vežbanju i rehabilitaciji tako sto ublažava bol i pomaže pokretljivost.
Vežbe za jačanje mišića donjeg dela leđa sa prethodnih primera je i lakše raditi uz pomoć Thera Band programa koji predstavlja najbolju liniju elastičnih proizvoda za profesionalnu rehabilitaciju, sportske treninge i kućni fitnes. Svi ovi proizvodi nastali su na naučnoj osnovi i stalno se unapređuju u skladu sa novim potrebama korisnika.
Dr Milena Kitanovic